Bury Croquet Club

Est 1988

National Trophies

1993 Secretary's Shield
2009 Longman Cup
2010 Townsend Trophy

Regional Trophies

1996 NW Federation Champions
2002 NW Federation Champions
2005 NW Federation Champions
2011 NW Federation Champions
2015 NW Federation Champions
2017 NW Federation Champions

Internal Honours

AC Full Lawn - Advanced

2007 David Barrett
2008 Paul Rigge
2009 Paul Rigge
2010 Paul Rigge
2011 Matt Holmes
2012 Paul Rigge
2013 Paul Rigge
2014 Paul Rigge
2015 Matt Holmes
2016 Paul Kenworthy
2017 Malcolm Daines
2018 Malcolm Daines
 
 
 

AC Full Lawn - Handicap

1999 Richard Harvey
2000 Geoff Young
2001 Paul Rigge
2002 Barbara Young
2003 Barbara Young
2004 Len Forkin
2005 Graham Saunders
2006 Paul Kenworthy
2007 Justin Brightmore
2008 Paul Kenworthy
2009 Graham Saunders
2010 Ken Anderton (w/o)
2011 Richard Harvey
2012 Graham Saunders
2013 Tony Phillips
2014 Graham Saunders
2015 Matt Holmes
2016 Margaret Eccles
2017 Phil Nuttall
2018 Tony Phillips
 
 
 
 

AC Short Lawn - Handicap

1999 Ken Anderton
2000 Robin Gibson
2001 Ken Anderton
2002 David Barrett
2003 Margaret Anderton
2004 Malcolm Hardman
2005 Paul Kenworthy
2006 Justin Brightmore
2007 Graham Saunders
2008 Tony Phillips
2009 Tony Phillips
2010 David Barrett
2011 Andy Brandwood
2012 Bob Whittle
2013 Graham Good
2014 Margaret Anderton
2015 Margaret Eccles
2016 Barbara Young (w/o)
2017 Barbara Young
2018 Barbara Young
 
 
 
 

Golf Level Play

2014 Paul Rigge
2015 David Barrett
2016 Paul Rigge
2017 Barbara Young
2018 John Gilmartin
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Golf Handicap

2000 Ken Anderton
2001 Yvonne Gibson
2002 Paul Rigge
2003 David Barrett
2004 David Dean
2005 Paul Rigge
2006 David Barrett
2007 Barbara Young
2008 Paul Rigge
2009 Paul Rigge
2010 David Barrett
2011 Paul Rigge
2012 Paul Rigge
2013 Graham Good w/o
2014 Incomplete
2015 Margaret Eccles
2016 Margaret Eccles
2017 Judith Gaskell
2018 Gill Freely
 
 

Golf High (8+) Handicap

2008 Pam Hunter
2009 Mick Sandiford
2010 Ken Eccles
2011 Margaret Eccles
2012 Jean Oldfield
2013 Derek Deadman
2014 Incomplete
2015 Barbara Evans
2016 John Gilmartin
2017 David Leach
2018 Gill Freely
 
 
 
 

'Fun' - Competitions

Fun Doubles AC

  • 1990 Tony Phillips & Colleen Forkin
  • 1991 David Barrett & Jane Phillips
  • 1992 Jane Phillips & Gill Andrews
  • 1993 Geoff Young & Jane Phillips
  • 1994 David Barrett & Jean Partington
  • 1995 Not Contested - Cancelled
  • 1996 Geoff Young & Margaret Anderton
  • 1997 Not Contested - Cancelled
  • 1998 Ken Anderton & Colleen Forkin
  • 1999 Not Contested - Cancelled
  • 2000 Ken Anderton & Colleen Forkin
  • 2001 Not Contested - Cancelled
  • 2002 Barbara Young & Colleen Forkin
  • 2003 Not Contested - Cancelled
  • 2004 Geoff Young & Shaney Wicks
  • 2005 Ken Anderton & Sheila Bruckshaw
  • 2006 Geoff Young & David Dean
  • 2007 Graham Saunders & Jean Hargreaves
  • 2008 Graham Saunders & Joan Langridge
  • 2009 Barbara Young & Jean Partington
  • 2010 Not Contested - Lawn Levelled
  • 2011 Not Contested - Cancelled
  • 2012 Ken Anderton & Joan Hancock
  • 2013 Barbara Young & Colleen Forkin
  • 2014 Not Contested - Cancelled
  • 2015 Margaret Anderton & Margaret Eccles
  • 2016 Ken Anderton & Derek Deadman
  • 2017 Paul Kenworthy & Jean Hargreaves
  • 2018 David Barrett & Roger Harper

Ten Minute AC

  • 2001 Paul Rigge
  • 2002 Paul Rigge
  • 2003 Malcolm Hardman
  • 2004 Malcolm Hardman
  • 2005 Alison Charters
  • 2006 Jane Williamson
  • 2007 Barbara Young
  • 2008 Trevor Wood
  • 2009 Colleen Forkin
  • 2010 Not Contested - Lawn Levelled
  • 2011 Margaret Eccles
  • 2012 Geoff Young
  • 2013 Barbara Young
  • 2014 David Barrett
  • 2015 Barbara Young
  • 2016 Not Contested - Lawn Closed
  • 2017 Vi Richards
  • 2018 David Barrett

Flamingoes AC

  • 2005 Justin Brightmore & Catherine Poole
  • 2006 Barbara Young & David Dean
  • 2007 Joan Spilsbury & Graham Saunders
  • 2008 Jean Hargreaves & Jane Wilkinson
  • 2009 Geoff Young & Margaret Moss
  • 2010 Barbara Young & Hilary Dick
  • 2011 Graham Saunders & Ken Pimlott
  • 2012 Margaret Anderton & Graham Good
  • 2013 Harry Anderton & Barbara Young
  • 2014 David Barrett & Margaret Moss
  • 2015 Barbara Young & Ken Eccles
  • 2016 Not Contested - Lawn Closed
  • 2017 Barbara Young & Roger Harper
  • 2018 David Barrett & Roy Spencer

Golf Progressive Doubles

  • 2002 Colin Wicks & John Oldfield
  • 2004 Sheila Bruckshaw & David Dean
  • 2005 Margaret Yates & David Dean
  • 2006 Judith Gaskell & Marie Robinson
  • 2007 David Dean & Len Forkin
  • 2008 Susan Hardman & Colin Wicks
  • 2009 Judith Gaskell & Joan Langridge
  • 2010 Not played - Lawns Levelled
  • 2011 Mick Sandiford & Vi Richards
  • 2012 Margaret Eccles & Jean Oldfield
  • 2013 Ken Eccles & Graham Good
  • 2014 Elinor Dean & Graham Good
  • 2015 Elinor Dean & Gill Freely
  • 2016 Carol Hampson & Ken Eccles
  • 2017 Paul Kenworthy & Susan Hardman
  • 2018 ?????????????????????????

Ten Minute Golf

  • 2007 Bob Connop
  • 2008 Sheila Bruckshaw
  • 2009 Anne Connop & Mick Sandiford
  • 2010 Pat Barlow
  • 2011 Maureen Whittle
  • 2012 Graham Good
  • 2013 Tish Hilton & Doreen Groom
  • 2014 Alison Charters
  • 2015 Denis Cook
  • 2016 Cyd Harbuttle & Freda Hall
  • 2017 John Gilmartin
  • 2018 Jack Good(Bowden) & John Cutler(Fylde)

Joker Golf

  • 2007 Anne Connop & Pat Barlow
  • 2008 Sheila Bruckshaw
  • 2009 Len Forkin & Ken Pimlott
  • 2010 Jean Hargreaves
  • 2011 Pauline Standbridge
  • 2012 Ken Eccles & Margaret Yates
  • 2013 Donald Whitehead & Tish Hilton
  • 2014 Pauline Standbridge & Cyd Harbuttle
  • 2015 Anne Connop & Kath Hough
  • 2016 Denis Cook & Jo Pierpoint
  • 2017 Harry Anderton & Kath Hough
  • 2018 Carol Hampson & Jack Good(Bowden)

Bonus Golf

  • 2007 Maureen Whittle
  • 2008 Ros Pimlott
  • 2009 Sheila Bruckshaw & Bernard Groom
  • 2010 Erm....Dont know!
  • 2011 Margaret Eccles
  • 2012 Bob Connop & Gordon Kay
  • 2013 Denis Cook
  • 2014 Bob Connop & Catherine Poole
  • 2015 Denis Cook & Leonard Ainsworth
  • 2016 Jean Oldfield & Tish Hilton
  • 2017 Cyd Harbottle & Gill Freely
  • 2018 Roger Harper

Individual CA National Titles

2012 Matt Holmes Selectors Eight
2013 Matt Holmes Treasurer's Tankard
2014 Matt Holmes Spencer Ell Cup
2014 Graham Good All England AC Hcp
2014 Graham Good All England GC Hcp
2017 Phil Nuttall All England AC Hcp

Individual CA Merit Awards

     Bronze
1999 Barbara Young
2000 Len Forkin
2002 Paul Rigge
2005 Malcolm Daines
2006 Paul Kenworthy
2007 Justin Brightmore
2008 Graham Saunders
2009 Matt Holmes
2011 Andy Brandwood
2013 Graham Good
     Silver
2003 Paul Rigge
2004 Barbara Young
2009 Malcolm Daines
2009 Paul Kenworthy
2010 Matt Holmes
2013 Andy Brandwood
2014 Graham Good
     Gold
2005 Paul Rigge
2005 David Barrett
2012 Matt Holmes
2015 Andy Brandwood
   Platinum